Budú súčasťou covidovej amnestie aj tresty v podobe zníženého osobného ohodnotenia u vojakov a policajtov za odmietnutie očkovania?
Vláda chystá zákon o covidovej amnestii. Štát chce vrátiť občanom peniaze za pokuty, ktoré zaplatili za priestupky v rámci protipandemických opatrení. Uhradí aj náklady, ktoré si štát vymáhal za vynútenú policajnú karanténu.
“Umiestňovanie občanov do karantéry porušovalo ich ústavné právo, štát tým však porušil aj právo Európskej únie, ak by sme neprijali covidové amnestie, skôr či neskôr by štát musel za toto porušovanie unijného práva v nejakej forme platiť,” konštatuje sudkyňa Dana Jelinková.
Vláda prichádza s covidovými amnestiami v čase, keď slovenské súdy stále riešia živé prípady súvisiace s manažovaním pandémie, či ukladaním pokút. Občania sa bránia a súdia sa. Napriek tomu, časť verejnosti hovorí, že covidová amnestia nie je fér.
“Pri amnestii sa dá očakávať, že ju bude sprevádzať pocit krivdy u osôb, na ktoré sa amnestia nevzťahuje. Ľudia si môžu povedať, načo som to dodržiaval? Keby som to nedodržiaval, tak či tak by sa mi nič nestalo,” chápe Jelinková aj tento pohľad na vec.
O tom, ako vyhlášky hlavného hygienika menili pravidlá hry a policajti kvôli nim prekračovali svoje právomoci, o tom, ako bude vyzerať vracanie peňazí, ale aj o tom, ako bol údajne diskriminovaný dnes už právoplatne odsúdený bývalý prezident Andrej Kiska hovorila v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou sudkyňa Dana Jelinková. Read More