Európske pravidlá povolia dovoz hovädzích steakov z Argentíny, ktoré sú z kráv vakcinovaných proti slintačke. Ak by sme proti slintačke očkovali slovenské kravy, ich mäso by sme za naše hranice nesmeli vyviezť.
Manažment slintačky a krívačky je v Európskej únii do veľkej miery viac politickým ako zdravotným rozhodnutím. Sú krajiny kde slintačku neriešia, napríklad India, Pakistan, či mnohé krajiny afrického kontinentu. Z tých krajín prilietajú do Viedne lietadlá, vozia sem stovky pasažierov, na letisku však nie sú žiadne opatrenia. Cestujúci z krajín, kde sa vyskytuje slintačka, bežne vstupujú na územie EÚ bez akejkoľvek kontroly.
“Keď sme za socializmu boli súčasťou RVHP, kravy so slintačkou sme preliečovali, vakcinovali. Niečo uhynulo, niečo neuhynulo. A život išiel ďalej. Sú krajiny, ktoré majú slintačku, nevakcinujú a žijú s tým. Sú krajiny, ktoré vakcinujú, majú slintačku, sem- tam preliečia. A potom sú európske krajiny, ktoré, keď sa objaví slintačka, stáda vybíjajú,” hovorí farmár, chovateľ dojníc a producent mlieka a zároveň aj bývalý štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Marián Záhumenský. Hovorí, že o tom, ako sa bude postupovať pri slintačke a či sa bude vakcinovať napríklad tak, ako to robia v krajinách južnej Ameriky, môžu rozhodnúť iba politici v Bruseli.
“Pokiaľ by došlo k rozhodnutiu, že sa zvieratá budú vakcinovať, budem za,” dodáva Záhumenský. Na otázku, či by usmrtil svoje stáda v prípade výskytu slintačky v okolí jeho fariem, aj keby si bol istý, že sú zdravé hovorí: “Pokiaľ príde nariadenie, nepomôžete si. Ako farmár by som bol rád, aby sa urobili opatrenia typu vakcinácia a iné preventívne opatrenia proti likvidácii chovov. Lebo toto je tragédia.”
O slintačke a krívačke, ako o bioterorizme, o obavách majiteľov fariem, o nedostatočných preventívnych opatreniach proti zavlečeniu z mimoeurópskych krajín, ale aj o tom, prečo obnova chovov potrvá aj viac, ako desať rokov hovoril v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou farmár a producent mlieka Marián Záhumenský. Read More